السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

در حریم محرم

مصاحبه با سرکارخانم دکتر ارمغان ، معاون پژوهشی دانشکده معماری

ضمن عرض سلام و تسلیت بمناسبت ایام سوگواری و عزاداری شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفایش لطفاً در خصوص فلسفه قیام امام حسین(ع) توضیحاتی بفرمایید.

فلسفه قیام امام حسین(ع) و واقعه عاشورا را می توان به حق طلبی و پاسداشت حق عنوان کرد که امام حسین(ع)  در واقعه عاشورا به درستی آنرا ترسیم کرد.

سوال دوم اینکه واقعه عاشوراو آنچه که در کربلا اتفاق افتاد چه درس هایی را جوانان دانشجوی ما ترسیم می کند؟

دراین زمینه باید به این نکته اشاره کرد که واقعه عاشورا سراسر درس است و آنچه جوانان دانشجوی ما می توانند از این حادثه تاریخی درس بگیرند یکی  خودسازی و دانش اندوزی برای شناخت حق و پاسداری از آن ،دومین درس آگاه سازی و ظلم ستیزی، درس بعدی مهربان بودن و شریف دانستن جان انسانها است (که مهربانی امام حسین(ع) با فرمانده سپاه دشمن یعنی حر) و دیگر اینکه برای گسترش عدالت و مهربانی تلاش کنند.

لطفاً در خصوص دلیل عظمت و بزرگی واقع عاشورا توضیحاتی بفرمایید؟

به نظر بنده عظمت و بزرگی واقعه عاشورا در عظمت روح  وجان انسانها یی است که برای پاسداشت شرافت،حق طلبی و ظلم ستیزی سکوت نکردند و در را حق شهید شدند با جسم فانی وداع کردند تا جاودانه شوند.

لطفاً بفرمایید اگر الان شما کربلا بودید چه جمله ای به امام حسین(ع) می گفتید؟

نمی دانم،شاید از ایشان می پرسیدم چگونه مسیر راستی و درستی را از آلودگی،تزویر و ریا پاک کنیم چگونه در کنار ظلم ستیزی و حق طلبی شما،مهربانی و وسعت جان و بخشندگی تان را الگوی خویش سازیم یا اینکه از ایشان تقاضا می کردم دعا کنند متزوران فریبکار که جان انسان ها را به سخره می گیرند رسوا شوند.

خاطره ای از مراسم عزاداری و محرم و عاشورا اگر دارید بیان فرمایید؟

عاشورا برای من همواره خاطره ی کوجه های قدیمی و مردمان ساده و بی ریای آن است که همگی دریک تجربه دینی و آیینی مشارکت می کنند و آرمان ها یشان را فریاد می زنند.

الله الله،فریاد از جور زمان                   الله الله فریاد از اهرمنان

الله الله ،می آید فصل امید                   برتاریکی م تازد صبح سپید

با تشکر سرکارخانم دکتر ارمغان معاونت محترم پژوهشی دانشکده معماری که در این مصاحبه شرکت نمودند.