چهارمین اردوی گردهمایی دبیران و فعالین کانون های فرهنگی دانشجویی

در جوار بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا(ع) برگزار گردید.

به گزارش واحد اطلاع رسانی حوزه فرهنگی، چهارمین گردهمایی دبیران و فعالین کانون های فرهنگی دانشجویی با حضور80 نفر از دانشجویان برادر و خواهر همزمان با ایام شهادت امام صادق (ع) و با حضوردکتر موسی خانی ریاست دانشگاه ،  دکتر حیدری مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ، دکتر اکبری مقدم معاونت دانشجویی فرهنگی وحجت الاسلام و المسلمین صفی خانی مدیر کل و مشاور ریاست دانشگاه ، درمشهد مقدس برگزار گردید.

در این اردوی زیارتی دانشجویان مشتاق و علاقه مند اهل بیت عصمت و طهارت با حضور در بارگاه ملکوتی حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) مراتب تسلیت خود را به مقام شامخ آن امام بزرگوار اعلام نمودند و  در برنامه ها ی فرهنگی حرم مطهر حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و نشست ها و کمیسیون های فرهنگی (کمیسیون راهکارهای ارتقا برنامه های فرهنگی ، کمیسیون مشکلات دانشجویی وخوابگاهی) با حضور حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی و خانم دکتر زلفی زاده از اساتید حوزه ودانشگاه، شرکت نمودند.

در این مراسم دکتر موسی خانی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی قزوین ، ضمن تشکر از دبیران و فعالین کانونهای فرهنگی دانشجویی و با اشاره به کتاب انسان کامل شهید مطهری افزود: شما دانشجویان کانون های فرهنگی قشر تحصیل کرده ، می بایست با مطالعه و اطمینان به یقین برسید وقتی که این قشر به یقین رسید در واقع نماد کامل یک انسان است که نمادهای رفتاری یک انسان کامل چه چیزهایی می تواند باشد آیا نماد انسان کامل یک نماد ظاهری است یا نمادهایی مبتنی بر ارزش هایی است که نماد های ظاهری آن ارزش می شود مانند ارزش های ائمه اطهار که حاضر نیستند هیج گونه معاوضه ای در دین داشته باشند. پایداری در دین ،ثبات در دین ، ثابت بودن در اعتقادات سرلوحه زندگی آنها می باشد .

ایشان ضمن بیان خاطره مسابقات ربوکاپ امسال واهداکاپ های مسابقات به موزه حرم رضوی فرمودند: بین نخبگان علمی وفرهنگی تبعیضی وجود ندارد وهمه برای ما عزیز هستند وشما بچه های کانون های فرهنگی خیلی ارزشمندید وهرکسی که در حوزه فرهنگ تاثیر گذارد می بایست از او تقدیر به عمل آید.

در ادامه سرکار خانم دکتر زلفی زاده از دیگر سخنرانان مدعو واز اساتید حوزه ودانشگاه در مورد شک ویقین در اسلام گفت :  خداوند تنها راه درمان شک و تردید را در قرآن یقین معرفی می‌کند یقین به معنای باور چیزی که معلوم و واضح و آشکار است می‌باشد به طوری که قابل زوال و ضعف نباشد.اگر تردید و شک، اضطراب و دلهره و توقف می‌آورد،یقین به انسان آرامش خاصی می‌دهد و او را تا سر منزل مقصود می‌رساند.

وی با اشاره به آیه ای از قرآن کریم ( وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِیمُ رَبِّ أَرِنِی کَیْفَ تُحْیِی الْمَوْتَی قَالَ أَوَلَمْ تُؤْمِن قَالَ بَلَی وَلَکِن لِّیَطْمَئِنَّ قَلْبِی»حضرت ابراهیم (علیه السلام)از خداوند می‌خواهد تا چگونگی زنده شدن مردگان را به او نشان دهد و این حاجت را برای آرامش و اطمینان قلبش در خواست می کند)، بیان داشتند:  تنها راه به دست آوردن یقین عبادت و بندگی خداست. عبادت اثر عمیقی در تقویت روح و ایمان و اراده آدمی دارد و یقین دریایی است که رودخانه های عبادت به آن منتهی می‌شود.

انسان موجودی است که بالاترین استعداد و تکامل را دارد از نقطه عدم به آغاز حرکت کرده و به سوی بی نهایت پیش می‌رود و عبادت مکتب عالی تربیت است. اندیشه انسان را بیدار و فکر او را متوجه بی نهایت می‌سازد. گرد و غبار گناه و غفلت را از دل و جان می‌شوید. صفات عالی انسانی را در وجود او پرورش می‌دهد. روح ایمان را تقویت و آگاهی و مسئولیت به انسان می‌بخشد.

 در ادامه حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی با اشاره به نقش بزرگ جوانان در این برهه از زمان بیان داشت: امید آن است که در این مسیر مقدس که غرض ارائه خدمت به خلق خداست موفق وموید باشید و مستحکم ومصمم ادامه بدهید .

ایشان افزودند: اگر کسی در کرسی وپست کوچکی قرار بگیرد یاجایگاه مدیریتی بالایی برسد باید سه شرط را باهم دارا باشد اول باید بداند یعنی دانش شغلی داشته باشد ، دوم بتواند یعنی بنیه وقدرت مدیریت داشته باشد وسوم بخواهد یعنی مکتبی باشد اگر شخص فاقد یکی از این سه شرط باشدعادل نیست وخائن است ایشان در ادامه داستانی از پیامبر را بیان و افزوند: حضرت رسول کاری را می خواستند انجام گیرد صحابه گفتند ابوذر به شما نزدیکتر وبرای انجام آن کار صلاحیت دارد ولی پیامبر اکرم فرمودند عمار و یاسر برای این کار مناسب ترهستند که در این جریان نه ابوذر ناراحت شد نه عمار و نه پیامبر، درنتیجه مدیریت خیلی مهم است .

ایشان در ادامه جمع بندی صحبت هایشان فرمودند : در اسلام فرد مسلمان باید دو مشخصه مهم داشته باشد یکی صدق الحدیث دیگری ادالامانه ، شما دانشجویان باید بدانید چقدر این مسئله مهم است.پیامبر می فرماید کسی که این دومشخصه را نداشته باشد منافق است امام صادق می فرماید طولانی گذاردن رکوع وسجود جز مشخصات مومن نیست بلکه به جا آورنده باید در کارش متعهد ودرست عمل کند وامین باشد وخیانت نکند.این دو مبحث «صدق الحدیث و ادالامانه» خیلی مهم است، هرکس این دو را نداشته باشد وقتی بر جایگاهی بنشیند حواستون باشد آنجایی که نشسته جای او نیست وخائن است .

ایشان در آخر افزودند: برشما باد درود ، سلامتی ،  خوشی ، میمنت ، مبارکی ، نشاط  و درس خواندن و خدمت ارائه دادن به خلق خدا  و سلامتی رهبر انقلاب  و شادی روح امام  و همه شهدا مخصوصاً شهدا ی دانشجو بر محمد و آل محمد صلوات. 

 

بیانیه دبیران و فعالین کانون های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین پیرامون امور فرهنگی

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب دارم خدمت شما دانشجویان و مسئولین محترم دانشگاه آزاد اسلامی قزوین قطعاً یکی از پرافتخارترین دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ، بی شک تأسیس دانشگاه آزاد است که با دانشگاه های برتر دولتی و بین المللی در ‌تولید علم و ارتقای سطح فرهنگی درحال رقابت است .

دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین در بین تمامی واحد های کشور همیشه سرد مدار کسب افتخارات گوناگون اعم از علمی و پژوهشی ، قران و عترت، عفاف و حجاب و علی الخصوص فرهنگی بوده و هست .

مطمئناً این امر مهم میسر نمی شود مگر به همت ، اراده و حمایت مسئولین دانشگاه ما دبیران و فعالین کانون های فرهنگی دانشگاه در این برهه حساس تاریخی گرد هم آمده ایم ضمن محکوم کردن اظهارات نابخردانه ی رییس جمهور امریکا ، اعلام داریم با اندک دانش و مهارت های خود برای هر چه بهتر شدن این دانشگاه از هیچ تلاشی مضایقه نکنیم .

ما می کوشیم در سایه حفاظت و صیانت از دستاورد ها ،ارزش ها و آرمان های انقلاب کبیر ، گامی بلند در عرصه فرهنگ و هنر این مرز و بوم برداریم . مقام معظم رهبری در این باره فرموده اند :

عرصه فرهنگی عرصه جهاد است. امروز در کنار بارگاه ملکوتی حضرت علی بن موسی الرضا (ع) برای چهارمین گردهمایی دبیران و فعالان فرهنگی ، گرد هم آمده ایم تا باری دیگر تجدید پیمان کنیم.باید بدانیم و باور داشته باشیم  دانشجو سنگر مقاومت است .دانشجو سدی ست محکم در برابر ناملایمات دانشجو نمادی است از آزادی باید بدانیم امروز جامعه دانشگاهی با پشتوانه محکم سیاسی ، دینی وفرهنگی دژی مستحکم در برابر ناملایمات و ناسازگاری‌ها و گردنکشی های جهان می ایستد  و با تمام توان و قدرت از آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی حفاظت و صیانت می کند .جهان باید بداند انقلاب اسلامی حاصل هشت سال شجاعت ، حمایت ، رشادت و مقاومت جوانان بوده است و امروز ما در برابر ظلم های سرکشان و گردنکشان جهانی می ایستیم و سکوت نخواهیم کرد در پایان بر خود واجب دانسته ایم از زحمات و حمایت‌های بی شائبه ریاست محترم دانشگاه ، دکتر موسی خانی  نماینده محترم نهاد رهبری ، دکتر حیدری معاونت محترم دانشجویی- فرهنگی ، دکتر اکبری مدیر کل محترم فرهنگی ، حجت الاسلام والمسلمین صفی خانی  کمال تقدیر و تشکر را داشته باشیم .

امید است زیر سایه‌ی هدایت‌ها و حمایت‌های بی دریغشان به قله‌های پیشرفت برسیم و پرچم جمهوری اسلامی ایران را بیش از پیش به اهتزاز درآوریم.