مراسم گرامی داشت  سال روز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار گردید.

به گزارش واحد اطلاع رسانی حوزه فرهنگی ،مراسم گرامی داشت سال رور ورود آزادگان سر افراز وغیور هشت سال دفاع مقدس با حضور آقای فصیحی رامندی  آزاده بسیجی و رئیس شورای اسلامی شهر قزوین ، اساتید ،دانشجویان و کارکنان در مسجد امام رضا(ع) دانشگاه برگزار گردید.

فصیحی رامندی با اشاره به این که 26 مرداد سال 1369 و بازگشت آزادگان به میهن اسلامی روزی حماسی،هیجان انگیز و غرورآفرین است افزود:فرزندان این مرز و بوم از 2 سال تا 10 سال در بند اسارات رژیم منحوس بعثی بودند و این روز برای ما و کشورما واقعاً یک روز به یاد ماندنی و یک روز پر شورو ایامی افتخار آفرین است.

این آزاده بسیجی با اشاره به مقایسه وضعیت اسرای جنگی کشورهای دیگر و آزادگان غیور کشورمان بیان داشتند:برخلاف سایر ممالک دنیا که اسرای جنگی آنان بعد از بازگشت از اسارت به جز عده معدودی اغلب افرادی از کارافتاده هستند ولی فرزندان این ملت با ایستادگی ،صبوری،برنامه ریزی و با هدایت های شخصیت های برجسته توانستند هم در دوران اسارت تاثیر گذار باشند و هم پس از بازگشت به میهن و در وظایف و شغل هایی که دنبال کردند توانستند به نوعی خود را معرفی و جایگاه خود را تثبیت نمایند.

رئیس شورای شهر قزوین با اشاره به سابقه تاریخی،علمی،فرهنگی و دینی شهر قزوین و شاخص بودن آن افزود:قزوین بعنوان یک شهر با سابقه تاریخی،با فرهنگ غنی و با آثار ارزشمند تقریباً در تمام زمینه ها در سطح کشور و در همه زمان ها یگ ویژگی ها و شاخصه ها و امتیازات خاصی داشته است.ودر دوران دفاع مقدس نیزهمان گونه که مقام معظم رهبری در سفر تاریخی خود در سال 83 به قزوین داشتند این مطلب را فرمودندکه شهدا در سراسرکشور برجستگی دارند ،اما شهدای قزوین چون شهید رجایی و شهید بابایی یک امتیاز و ویژگی بالاتری دارند.

ایشان با اشاره به وجود بیش از 41000 هزارنفرآزاده در کشور افزود: در میان این اسرا و آزادگان سرافراز دو اسیر و آزاده قزوینی وجود دارد که در کشور از تمام آزادگان برجسته ترند و اگر دل همه ی این اسرا را بشکافید و ،ورق ورق آن را باز کنید و نگاه کنیدمحبت شخصیت برجسته سید آزادگان،عارف پرهیزگار سید علی اکبر ابوترابی دردل آنان هست حتی اگر او را ندیده باشندوآن بخاطر هدایت ها،راهنمایی ها،ارشادات و ارزش و منش ایشان بود که همه بهره می بردند.

فصیحی رامندی با اشاره به طولانی بودن مدت اسارت آزاده غیور سرلشکر لشکری اشاره نموده و بیان داشتند:ما یک آزاده دیگری داریم که آمار بیشترین اسارت رادارد یعنی این که شهید لشگری قبل از جنگ به اسارت درآمد و تا 8 سال بعد از آزادی اسرای ایرانی آزاد و به میهن بازگشت و 18 سال دوران اسارات این خلبان شهید است.

ایشان با اشاره به دوران اسارت در عراق افزود:دوران اسارت این طور نیست که همه ایام یک شکل و یکنواخت باشد،شهید لشگری تنها آزاده ای بود که تمام دوران اسارت خود را در انفرادی گذراند.

در پایان مراسم با حضورحجت الاسلام دکتر حیدری از آزاده بسیجی و رئیس شورای شهر قزوین جناب آقای فصیحی رامندی تقدیر بعمل آمد.